Newsletter

Jak s osvětlením pracuje chytrá domácnost?

Různé aktivity vyžadují různé režimy osvětlení. Zabráni do práce si nevšimneme, že se již setmělo a bez správného osvětlení si kazíme oči. Romantická večeře při plném osvícení. Neztratila se nám ta romantika? Chytrá domácnost je neustále na pozoru a domyslí to za nás.

Jak s osvětlením pracuje chytrá domácnost?

Režimy osvětlení

Domácí automatizace v podobě řízení osvětlení, vytápění, stínění, zabezpečení a dalších funkcí má námi přednastaveny módy. Přes intuitivní ikonky jedním stiskem zapneme osvětlení, které odpovídá práci na počítači, hraní her, spánku či již zmíněné romantické večeři. My zmáčkneme tlačítko nebo chytrá domácnost pracuje sama na základě času, logického modulu a informací ze senzorů (setmělo se, pohyb v místnosti, zapnutá televize, …).

Co všechno můžeme u osvětlení měnit?
Kromě volby, která svítidla budou svítit, můžeme upravit teplotu chromatičnosti neboli barvu světla. Líbí se teplá, denní nebo studená bílá? Každý typ světla má jinou barvu – některé osvětlení je více domodra, jiné zase dožluta až dočervena. Platí to jak pro žárovky, tak pro LED pásky. Teplota chromatičnosti se udává v Kelvinech (K). Čím více Kelvinů, tím je světlo více bílé až modré.

Color-temperature-adjustment(3).jpg

Jak docílit barevného světla?
Jednou z možností jsou RGB LED pásky, žárovky či svítidla. Pojem RGB je zkratka tří barev, které se používají u různých elektronických zařízení k míchání barev. Jde o základní barvy: R-red (červená), G-green (zelená) a B-blue (modrá), pomocí nichž vytvoříme téměř jakoukoliv barevnou kombinaci.

Color-control(1).jpg

A nesmíme zapomenout na intenzitu osvětlení.
I díky ní dokážeme přizpůsobit osvětlení našim potřebám. Příliš ostré světlo? Nemusíme ho vypínat, stačí ztlumit. Opět se vracíme k přednastaveným módům. Jediným stiskem rozsvítíme určitá svítidla, v určité teplotě, v určité barevnosti a intenzitě. Stačí se jen rozhodnout, zda je čas na zábavu či spaní.

sleeping-mode-(1).jpg